Můj pohled: koronavirus

napsáno: 29. ledna 2020

Poslední dny se v televizi a celkově všude neřeší pomalu nic jiného, než čínský koronavirus. Češi z panické hrůzy vykupují v lékárnách roušky a když člověk řekne, že byl dva týdny zpátky v Číně, půlka šaliny raději hned vystupuje. Mě osobně tohle hrozně štve a tak jsem se rozhodl tady napsat svůj pohled na věc. Je to čistě můj názor, nejsem doktor, nejsem biolog.

Neříkám, že to, s čím se v Číně potýkají, je nějaká legrace. Pokud se každý den navyšuje počet nakažených o tisíc lidí, je to celkem problém. Já sám byl v Číně necelé dva týdny zpátky. V Šanghaji, kde už před mým odletem byl potvrzený případ nákazy. Ne, nic mi není. Ne, nebojím se, že by mi něco mělo být.

Za mě je podstatné si uvědomit jednu zásadní věc. Číňani jsou totální prasata. Hlasité grkání na veřejnosti, minimální hygiena, při kašlání či kýchání absolutní nezájem dát si před ústa ruku. Opravdu si nemyslím, že v civilizovaných zemích by mělo šíření šanci, v zemích jako třeba Thajsko to samozřejmě může být trochu jiné kafe.

Před rokem jsem byl dokonce v samotném Wuhanu, který je teď kvůli nákaze zcela odříznutý. I na tom trhu, kde prodávají zvířata jsem byl. Osobně si myslím, že situace tam teď musí být úplně šílená, už proto, že v Mekáčích už jim dávno musely dojít nugetky.

Čínu chápu, že město zavřela. Chápu i Hong Kong, že zavřel Dysneyland a další atrakce a přerušil trajekty, vlaky a některé lety do Číny, přece jenom tam jezdí miliony čínských turistů denně. Tady je prevence jednoznačně na místě. Ale je to jen prevence, ne reakce na nějaký stav!!! Nemluvě o tom, že v Hong Kongu Čínu nemají rádi. My jsme půl planety daleko a děláme tady, jako by byl Wuhan někde v Polsku a bojíme se každého, kdo má šikmé oči. Jak jsem již psal. Do Hong Kongu jezdí miliony čínských turistů denně. Miliony! A kolik je tam nakažených? Pár, a ti jsou v izolaci. Oproti Hong Kongu se nám tady u nás těch turistů z Číny otočí stokrát míň, ale klasicky se z žáby dělá dinosaurus. 

Určitě už si taky někdo všiml, že evropské aerolinky jako Finnair a British Airways přerušují své lety do Číny. Hrozná panika a hrůza, že? …ale prosím vás.  Je to čistě byznys, nic víc. Čínské úřady zakázali cestovat organizovaným skupinám čínských obyvatel = zájezdům. Z toho naprosto logicky plyne, že aerolinky mají najednou skokově daleko méně rezervací a lítat do Číny se jim prostě nevyplatí. Přidejte k tomu ještě panický strach lidí u nás, kteří po mediální masáži do Číny taky zrovna blaženě letenky kupovat nebudou. Když Lucka Borhyová smutným hláskem v podkresu s hororovou muzikou líčí, jak je to nebezpečné, to se ani nedivím.

Dělá se hrozná panika. Na světě je 7 miliard lidí. Nakažených je 6 tisíc. Za mě je ta panika naprosto zbytečná, ale naprosto. V Česku se zatím všechna podezření ukázala jako obyčejná chřipka. Místo toho, aby byl v Praze vlak na letiště, děláme bububu.

Neříkám, že mám pravdu. Jen říkám svůj názor na věc. Byl jsem v Číně víckrát jak na Slovensku a pojedu tam co nejdřív znova. Ve výsledku je daleko horší ta panika, která se kolem toho udělala, než ta nákaza. A opět…je to jen můj názor, nerozumím tomu a v hodinách biologie jsem většinou spal.

ilustrační obrázek